لطفاً چند لحظه صبر نمایید ...

حرف " ع" در نستعلیق

در خوشنویسی نستعلیق هریک از حروف الفبا شکل های بسیار زیبا و با اصول و قواعد خاص خود را دارند که حرف " ع" یکی از این حروف می باشد.این مقاله به در خواست یکی از کاربران جهت تحریر "ع" در خوشنویسی با خودکار به شیوه نستعلیق، تدوین شده و در یک ویدئوی آموزشی با نوشتن یک مصرع شعر با خوشنویسی با خودکار، به توضیح تصویری این مقاله و همچنین توضیح مختصر از شکل زیبای حرف "ه" دو چشم در وسط پرداخته ایم. که این ویدئو در یوتیوب به لینک زیر منتشر گردیده است.

https://youtu.be/TtrT8qqFl6Y

حرف"ع"  که شکل آن در ابتدا  وسط متفاوت اجرا می شود:

1)حرف"ع"  در ابتدا  :

شکل "ع"  در حالت تنها و در ابتدای اتصالات  باید با 3حرکت و برداشت ساچمه خودکار از روی سطح کاغذ انجام شود که در صورت رعایت جهت های نوشتار و اندازه این جهت ها میتوان شکل بسیار زیبایی را بصورت یک مربع  با یک ضلع باز برای این حرف دید. البته  جهت های نوشتاری این حرف، بسیار تاثیر پذیر از حرف متصل به آن می باشد و شکل های متنوعی از این حرف را در اتصالات مختلف میبینیم.

2)حرف"ع"  در وسط :

اما در مورد شکل این حرف در وسط و انتهای اتصالات فقط یک حالت از آن بصورت توپر و با یک گردن عمود بسیار کوتاه می باشد که میتوان به" سر عقاب" آن را تشبیه کرد که از شما  عزیزان دعوت می شود به نحوه نوشتار آن در ویدئوی آموزشی توجه نمایید.

با سپاس از همراهی شما . خودکار آبی